Kedden kezdődik a román parlamentben a tavaszi ülésszak, amelyen a kormány egyebek között alkotmánymódosítást sürget.
A kabinet ezen kívül a munkatörvénykönyv módosítását, valamint tervezett állami beruházási programok elősegítésére hivatott törvények parlamenti elfogadását is szorgalmazza.
Erről Emil Boc miniszterelnök beszélt azon a találkozón, amelyen a román kormány fő erejét képező Demokrata Liberális Párt (PD-L) frakciójának tagjai, valamint Traian Basescu államfő is részt vett. A román média keddi hírei szerint Boc ezt a három fő területet jelölte meg a kabinet fő célkitűzéseként.
A kormányfő, aki egyben a PD-L elnöke, elmondta: az alkotmánymódosítás azért fontos a fő kormánypárt számára, mert 2009-ben népszavazást tartottak Romániában, amelyen kiderült, hogy a lakosság elsöprő többsége támogatja az egykamarás parlament bevezetését a jelenlegi kétkamarás helyett, akárcsak a törvényhozók számának csökkentését.
Az alkotmány módosításához azonban a parlamentben kétharmados többség támogatására van szükség, ezért Boc reményét fejezte ki, hogy a két fő ellenzéki politikai erő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) is támogatni fogja a karcsúbb parlamentről szóló elképzeléseket.
Elemzők ugyanakkor kétségüket fejezik ki, hogy a törvényhozói testületben csak egyszerű többséggel rendelkező kormányoldalnak - amelyet a PD-L mellett a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), a független honatyák és a nemzeti kisebbségek képviselői alkotnak -, valamint az ellenzéknek sikerül megállapodnia ilyen nagy horderejű kérdésben, ugyanis a PD-L és az általa támogatott Basescu, illetve a szociáldemokraták és a liberálisok között hosszú ideje nincs valódi politikai párbeszéd. Ráadásul az egykamarás parlament meghonosításával az RMDSZ sem ért egyet.
Az új parlamenti ülésszakban várhatóan az eddiginél jobban kiéleződik a kormányoldal és az ellenzék közötti háború, hiszen a román sajtó nem tartja kizártnak, hogy az ellenzéki választási szövetség megkötésére készülő PSD, PNL és a Konzervatív Párt (PC) ismét Basescunak a tisztségéből való felfüggesztésével próbálkozik majd. Ezt már megtették 2007-ben, majd a leváltásáról rendezett népszavazáson a választók elsöprő többsége elutasította Románia első emberének menesztését.